64.PRZEKAZANIE DAROWIZNY

1) pieniężne i rzeczowe darowizny na szczytne cele, na przykład dla powodzian można odliczyć od dochodu

2) nie odliczymy jednak darowizn dla osób prywatnych, można odliczyć przede wszystkim darowizny przekazane organizacjom prowadzącym działalność pożytku publicznego (głównie fundacjom i stowarzyszeniom) bądź kościelnym osobom prawnym (np. parafii albo Caritas diecezji)

3) rozliczający PIT mogą odpisać darowiznę do wysokości 6 proc. rocznego dochodu, płacący CIT do 10 proc. Wsparcia powyżej limitu nie odliczymy. Chyba że darowizny są na działalność charytatywno-opiekuńczą (czyli także pomoc powodzianom) kościoła. Wtedy mamy szanse na pełen odpis.

Z odliczenia darowizny nie skorzystają przedsiębiorcy na liniowym PIT

4) darowiznę trzeba udokumentować. Jeżeli przekazujemy pieniądze, powinniśmy zachować dowód wpłaty na rachunek obdarowanej organizacji. Trzeba na nim wpisać, że to darowizna, na jaką organizację i wskazać cel, na jaki ma być przeznaczona. Można ogólnie, przykładowo pomoc powodzianom.

Sam dowód wpłaty może nie wystarczyć, jeśli przekazujemy pieniądze na internetowe zrzutki i korzystamy z pośrednictwa instytucji płatniczych., wtedy organ podatkowy wymaga też zaświadczenia od fundacji bądź stowarzyszenia, które organizuje zbiórkę. Jeśli nie mamy takiego dokumentu, musimy zebrać inne dowody potwierdzające prawo do ulgi. Mogą to być wydruki czy zrzuty ekranu z poszczególnych etapów wpłacania pieniędzy, emailowe podziękowanie, wykaz darczyńców na stronie zbiórki

5) w przypadku darowizn rzeczowych musi być dowód. Najlepsza jest umowa, w której są dane obu stron, opis i wartość przekazanych rzeczy, cel darowizny oraz oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu. Powinno też wystarczyć pokwitowanie z danymi darczyńcy potwierdzające, że określona partia towarów, na przykład dla powodzian została przyjęta przez przedstawiciela obdarowanego podmiotu.

6) przy darowiznach kościelnych do pełnego odliczenia potrzebne jest sprawozdanie od obdarowanego, z którego wynika, że wsparcie zostało wykorzystane na działalność charytatywno-opiekuńczą.

UWAGA:

Darowizn nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów (za wyjątkiem produktów spożywczych dla organizacji pożytku publicznego przeznaczonych na działalność charytatywną).

Darowizny a VAT

Ministerstwo wprowadziło zerowy VAT dla darowizn towarów, np. żywności, koców, śpiworów, ubrań, ale też nieodpłatnych usług, takich jak zakwaterowanie czy wynajem agregatów prądotwórczych służących łagodzeniu skutków kataklizmu.

Stawka ta jest stosowana od 12 września do 31 grudnia 2024. Z preferencji mogą skorzystać przedsiębiorcy przekazujący darowizny dla ofiar powodzi za pośrednictwem podmiotów zwykle organizujących pomoc i dystrybucję świadczeń w tego rodzaju kataklizmach, tj.: organizacji pożytku publicznego, jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów leczniczych i Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Obniżoną stawkę VAT stosuje się przy tym pod warunkiem zawarcia pisemnej umowy między podatnikiem przekazującym towary lub świadczącym usługi oraz ww. podmiotem, z której wynika, że zostały one przekazane na pomoc osobom poszkodowanym.